Діти з обмеженими можливостями

В Україні особи з інвалідністю відносяться до категорії осіб, які потребують додаткових гарантій і підтримки від держави. Особливо це стосується дітей. Дітьми-інвалідами вважаються особи з інвалідністю, які не досягли 18 років.

Основними законами, в яких прописані гарантії для дітей-інвалідів, а також для інвалідів з дитинства, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та Закон України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».

         Державна соціальна допомога призначається у таких розмірах:

на  дітей  з  інвалідністю  віком  до 18 років - 70 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
         У 2018 році прожитковий мінімум для таких осіб встановлений у розмірі: з 1 січня – 1373грн, з 1 липня – 1 435грн та з 1 грудня 1497.

         Особи, які доглядають за дітьми-інвалідами, мають право отримувати надбавку по догляду за дитиною-інвалідом.

         Особам  з  інвалідністю  з  дитинства  I групи встановлюється надбавка на догляд за ними в розмірі:

        особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи А I групи, - 75 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

        особам з інвалідністю з дитинства, віднесеним до підгрупи Б I групи, - 50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

         Одиноким особам з інвалідністю з дитинства II і III груп, які за висновком        лікарсько-консультативної       комісії лікувально-профілактичного     закладу    потребують    постійного стороннього  догляду,  встановлюється надбавка на догляд за ними в розмірі  15 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

        Надбавка  на  догляд  за  дитиною  з  інвалідністю підгрупи А встановлюється в розмірі:      на  дитину  з  інвалідністю  підгрупи  А  віком  до 6 років - прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;      на дитину з інвалідністю підгрупи А віком від 6 до 18 років - прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.

        Надбавка   на   догляд   за   іншою  дитиною  з  інвалідністю встановлюється в розмірі:      на  дитину  з  інвалідністю  віком  до 6 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років;      на  дитину  з  інвалідністю  віком  від  6  до  18 років - 50 відсотків прожиткового мінімуму для дітей віком від 6 до 18 років.     

        Надбавка  на  догляд  за  дитиною  з інвалідністю віком до 18 років  призначається  одному  з  батьків,  усиновителів,  опікуну, піклувальнику,  які не працюють, не навчаються (крім заочної форми навчання),  не проходять службу,  не  займають  виборну  посаду  і фактично  здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю.

        Надбавка на догляд   за  дитиною  з  інвалідністю  віком  до  18  років  також призначається    одному    з   батьків,   усиновителів,   опікуну, піклувальнику,  які  перебувають у відпустці по догляду за дитиною до  досягнення  нею  трирічного  віку,  у  відпустці  у  зв'язку з вагітністю  та  пологами,  у  відпустці  без збереження заробітної плати,  у  разі  якщо  дитина  з  інвалідністю потребує домашнього догляду,   і   вони   фактично  здійснюють  догляд  за  дитиною  з інвалідністю.     Одному    з    батьків,    прийомних    батьків, батьків-вихователів дитячого будинку сімейного типу, усиновителів, опікуну,   піклувальнику   надбавка   на   догляд   за  дитиною  з інвалідністю  підгрупи  А,  а  також  одинокій  матері  (одинокому батьку) надбавка на догляд за дитиною з інвалідністю призначається незалежно від факту роботи, навчання, служби.

        При  визначенні  розмірів  надбавок  на  догляд  за особами з інвалідністю  з  дитинства  та  дітьми  з  інвалідністю  з важкими формами   інвалідності,   які  потребують  постійного  стороннього догляду   або   допомоги  (прикуті  до  ліжка,  сліпоглухонімі,  з психічними   вадами  тощо)  внаслідок  захворювань  за  переліком, затвердженим  Кабінетом Міністрів України, не може застосовуватися рівень забезпечення прожиткового мінімуму.